close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
تحلیل گری و معامله گری


آتی طلا

http://atitala.rozblog.com/
اینـتر وب اینـتر وب
تبلیغات
تبلیغ در فان تبلیغ در فان
تحلیل گری و معامله گری

ویلیام فیدر 

" یکی از خنده دارترین چیزها در بازار سهام ، این است که هروقت یک نفر اقدام به فروش می کند ، دیگری خریدار است و هردو نیز خودرا زیرک می دانند. "

تحلیل گری با تریدری فرق دارد. تحلیل گر خوب الزاما تریدر خوبی نخواهد بود. نکته اش می دانید در چیست ؟

نکته اش آنست که تحلیل گر همه جوانب را می گوید لذا همیشه راست می گوید.

درانجام معاملات در بازارهای مالی 4 ستون داریم :

      1.      سیستم معاملاتی

      2.      مدیریت سرمایه

      3.      روانشناختی بازار

      4.      روانشناسی تریدر

این چهارستون ، پایه های چهارپایه ای است که باید با آرامش برروی آن نشست و با حذف یکی ازآنها هرچند 3 پایه ای را تشکیل میدهد که امکان جلوس برآن وجود دارد ولی امنیت کافی را ندارد و هر لحظه امکان سرنگون شدن 3پایه وجود دارد بخصوص اگر فاصله بین پایه ها دقیق تنظیم نشده باشد.

درمورد تک تک موارد فوق به تدریج صحبت خواهیم داشت ولی فعلا به تفاوتهای تحلیل گری با تریدری می پردازیم.

دریک متن تحلیلی جامع هم اهداف قیمتی در صعود و هم در نزول وهم احتمال رخ دادن هریک و هم احتمال رخ ندادن و شرایط لازم برای هردو قید میشود. باتوجه به ظرایف کلامی در نوشته های یک تحلیل و نیز ذهنیت افراد مطالعه کننده – که عمدتا دنبال تاییدی بر موقعیت خود هستند – عموما تحلیل گر همیشه درست خواهد گفت مگر آنکه تنها یک جهت را بصورت قاطع اعلام کرده باشد که آنهم تحلیل نیست ، بلکه سیگنال و پیش بینی است.

اعلام روند صعود یا نزول تنها در یک جهت ، تحلیل نیست بلکه پیش بینی است. و طبیعی است که هر پیش بینی میتواند اشتباه باشد. ولی درتحلیل جامع هردو طرف ولی باشرایط لازم برای رخ دادن و نیز احتمال آنها بیان میشود ولذا هر اتفاقی بیفتد تحلیلگر درست گفته است و کلام معروف " همانطور که پیش بینی شده بود " را خواهید شنید.

بطور مثال این تحلیل که از قیمت طلای آبشده ارائه داده شده بود چه در افزایش قیمت چه در کاهش قیمت درست می بود چون هدفهای قیمتی وشرایط لازم برای رخ دادن هردوطرف قید شده بود. نکته قابل توجه هم این است که این تحلیل فعلا 50 درصد رخ داده و بقیه آن نیز رخ خواهد داد. یعنی فعلا کاهش را داشتیم و بعدا افزایش قیمتی را نیز با همان هدفها شاهد خواهیم بود.

تنها نکته مهم این تحلیل برای تریدر آن بود که در خطوط پایانی به امکان رخ دادن نزول در آینده نزدیک اشاره شده بود . اینکه درآن روز در بازار نقدی فروشنده و درقیمتهای پایینتر خریدار باشیم ادعای نگارنده نبوده است ولی با تثبیت قیمت در کمتر از 575000 که در تحلیل ذکر شده بود باید بدون دغدغه اینکار انجام میشد. ولی در معاملات آتی همانگونه که در این پست اعلام شده بودبه مشترکین بخش سیگنال و درتاریخ 29 و 30 مهر– سیگنال فروش دیماه در قیمت 1450000 و مجدد در روز بعد در قیمت 1400000 اعلام شده بود که همین یک سیگنال درصورت عدم خروج سود 50 درصدی در هر قرارداد را با خروج در 1100000 میتوانست در بازه حدود 20 روز کاری داشته باشد.

نکته مهم در همین خروج یا عدم خروج نیز میباشد .بعضی وقتها خروج از تمام موقعیتها و یا خروج از برخی موقعیتها و ورود مجدد و یا نهایتا نگهداشتن همه موقعیتها استراتژی های مختلفی است که بر روی آن بحث خواهیم کرد. ولی  خود بنده نیز به هیچوجه حتی در مشاوره های خصوصی نیز موقعیت باز پیشنهاد نمیدهم و دلیل برای آن فراوان دارم. این سود 50 درصدی را نیز حتی باسیگنالهای روزانه و دربازه زمانی کمی بیشتر ولی بااطمینان خاطر میتوانستیم کسب کنبم که در صورت یک حساب سرانگشتی بین سیگنالهای صادره میتوانید مشاهده نمایید.

یک تریدر موفق برای انجام معاملات خود باید قدمهای زیر رابردارد:

        1.      تحلیل جامع از وضعیت بازاری که در آن میخواهد فعالیت کند .

این کار مربوط به حوزه کاری تحلیلگر است و تریدر در این قسمت خود ممکن است صاحب نظر باشد و یا خیر . درهرصورت این تحلیل باید قبل از ورود به بازار تهیه شود. نکته قابل توجه آنست که وظیفه تحلیل گر در همین یک کار است و تمامی قدمهای بعدی برعهده تریدر است و درحیطه تخصص و یا توانایی تحلیلگر ممکن است نباشد.

       2.     یافتن استراتژی های معاملاتی مفید برای رسیدن به سود دهی در معاملات . استراتژی معاملاتی یعنی سیستمی که ترکیبی از اندیکاتور ها و اسیلاتورهای مختلف است و می تواند بیانگر نقاط ورود و خروج و حد سود و زیان در معاملات باشد. این سیستم باعث میشود که همچون یک آدم آهنی بتوانید بعد از درک بازار و تحلیل آن منتظر اعلام نقاط ورود و خروج باشید. اعتماد به این سیستم معاملاتی از ارکان مهم برای انجام معاملات موفق است.

نکات فوق باتوجه بر تکنیکال است و گرنه در حوزه فاندامنتال نیز نیاز به یک چک لیست روزانه از عوامل مختلف موثر بر بازار احساس میشود که برای تحلیل فاندامنتال بسیار لازم است.

       3.      یافتن تایم فریم مخصوص خود

هر استراتژی معاملاتی را در تایم فریم های از 1 دقیقه تا یک ماهه میتوان مشاهده و تحلیل کرد . ولی هر تریدر بنا به موقعیت شغلی – روحی – جسمی خود باید تایم فریم مخصوص خود را داشته باشد .البته وضعیت بازار هم مهم است. مثلا تحلیل در تایم روزانه و هفتگی در آتی سکه طلا بنظر من در وضعیت کنونی که حداکثر تا 3 ماه آینده موقعیت باز میتوان اخذ کرد ، اتلاف وقت است.

این تایم فریم ازآن جهت اهمیت دارد که

الف – استراتژی معاملاتی سیگنال ورود و خروج را درهمان تایم فریم باید اعلام کند.

ب – حد زیان براساس نقاط ورود در همان تایم فریم باید مشخص شود.

ج – مدت زمان لازم برای رسیدن به سود دهی براساس همان تایم فریم تخمین زده میشود. نمیتوان در تایم فریم روزانه تحلیل کرد و انتظار داشت که بلافاصله پس از ورود به موقعیت به سود خیلی خوبی برسیم.

4.      پس از تعیین تایم فریم و بکمک استراتژی معاملاتی کارهای زیر باید انجام شود.

4-1 . مطالعه تحلیل بازار جهت شناسایی محیط آن که شامل روند بازار ، وضعیت موجهای حرکتی بازار ، خطوط حمایت و مقاومت روزانه و هفتگی و ماهانه می باشد.

4-2 . تعیین نقطه ورود براساس استراتژی

4-3 . تعیین حد زیان براساس استراتژی

4-4 . تعیین نقطه خروج اولیه با حد سود ثابت براساس استراتژی

همه موارد فوق باید قبل از ورود به بازار انجام شود و تنها کاری که بعد از ورود به بازار انجام میگیرد قدم آخر است .

4-5 . تغییر نقطه خروج براساس حد زیان متغییر جهت افزایش سود

وحال می رسیم به بازار فیوچر ایران  :

بعضی حرفها را باور نکنید.

این بازار برای بلند مدت نیست ودربهترین شرایط یک بازار میان مدت است ..

نان به نرخ روز بخورید.

به امید سود فراوان ، حد زیان خود را افزایش ندهید.

براساس فاندامنتال و مباحثی چون تحریم و شایعات دیگر موقعیت بلندمدت در خلاف جهت روند نگیرید.

نقطه خروج خود را دقت کنید.

هر زیانی را شناسایی نکنید.

بازی این بازار را باتوجه به بازار ایران بشناسید.

از هج بین دو ماه با یک وجه تضمین برای اهداف میان مدت خود استفاده کنید.

بخشی از سود خود را حتما از این بازار بیرون ببرید و دربازار نقدی سرمایه گذاری کنید.

 نقطه ورود براساس استراتژی خیلی مهم است.

مباحث روانشناسی بازار فارکس برای آن بازار تهیه شده است.  بازارآتی سکه  و کشورایران  قانون خودش را دارد. به این قانونها احترام بگذارید ، البته بعد از اینکه آنها را شناختید.

عزیزی فرمودند : " من همیشه میخرم ، فروشنده 950 هزار تومانی تیرماه الان کجاست؟ " این نوع نگاه باعث خروج شما با اجبار زیان کردن از این بازار خواهد شد. آن فروشنده یا تا یک ماه دیگر سروکله اش برای شناسایی سود پیدا خواهد شد و یا آنکه تا کنون به کنار خریدار کال مارجین شده 1600000 تومانی دی ماه رفته است. در هردو صورت بنظر نگارنده اگر هردوی این افراد تاکنون مجبور به خروج از بازار نشده اند و وجه تضمین خود را تامین کرده اند -به امید سود دهی - هردو راه به ترکستان می برند. این بازار برای اینگونه جنگولک بازیها نیست. یادمان باشد که اسم بازار ما آتی سکه است ولی عملا کالای آن کالایی است که تنها تامین کننده واقعی اش دولت است.

درنمایشگاه بین المللی امسال شاهد فحاشی تنی چند بی ادب به یکی از اساتید خودم بودم که برطبق سیگنال استاد آن افراد به زیان رفته بودند. وقتی که به کنه مطلب توجه میکردم متوجه شدم که تمام این مشکل ها برای آن عزیز از این باب ایجاد شده بود که ایشان براساس فاندامنتال و استراتژی های آن و تحلیل در تایم روزانه برای بلند مدت تحلیل میکردند.و قیمتها را در کف خود می دیدند. 

چیزی به نام کف بازار نداریم. هرعددی که یک بار دیده شود احتمال مجدد دیده شدنش وجود دارد مگر آنکه زمان تثبیت در بالای آن کف قیمتی به مقدار قابل توجهی برسد که درآنصورت هم دیگر کف قیمتی نیست بلکه رویا است. مثل رویای سکه 300 هزار تومانی .

این مطلب ادامه دارد. 


ارسال نظر در " تحلیل گری و معامله گری "
این نظر توسط محمد علي در تاریخ 1391/9/12 و 18:53 دقیقه ارسال شده است

ممنون
استفاده ها برديم
بند آخر نوشتتون رو قبول دارم شديد
همه اساتيدي كه سيگنال دادن(قطعي!) روزي بالاخره
اشتباه دراومده و باعث شده كسايي كه به حرفشون مثل وحي منزل اعتماد داشتن،ضرر هاي سنگين چند مليوني،بلكه چند ده مليوني كنند...پارسال تو ريزش آذر ماه كه مقارن شده بود با شروع پيشفروش...همين اتفاق براي چندي از دوستان و ==== ......افتاد.چون قبلا با عمل به سيگنال هاي ايشون سود خوبي كرده بودن...باعث شد جهت واضح بازارو نبيننو....يادمه آتي از 830 تا 610 اومد پايين...يا يه بنده خدايي كه براي شما وبلاگ زده بود وسيگنالهاي شما رو عامل زيانش ميدونست...
به هر حال منتظر ادامه مطالب هستم.
پاسخ : سلام دوست عزیز
قسمتی از متن شما را با علامت == ویرایش نمودم . دلیلش اینه که منظور من هم از سطور پایانی متن ایشون بودم ولی چون استاد بنده هستند و تنها استاد فیوچر که اون اتفاق براشون افتاده که شما در موردش یککلمه نوشته بودید ایشون بودن با اجازه به متنتون دست بردم.
درهر حال سیگنال دادن اولا مسئولیت زا هستش و ثانیا وقتی بر روی پول دیگران باشد اذیت کننده . این موضوع هم اگر توفیق بود بعدا ادامه خواهیم داد.

این نظر توسط جواد در تاریخ 1391/9/11 و 11:27 دقیقه ارسال شده است

ممنون


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی