close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
خبر


آتی طلا

http://atitala.rozblog.com/
اینـتر وب اینـتر وب
تبلیغات
تبلیغ در فان تبلیغ در فان
خبر

 

در همایشی مشترک انجام شد
3 توافق صادركنندگان با دولت درباره ارز صادراتي

گروه بازرگانی- فضاي بحث و گفت‌وگوي صنعتگران، بازرگانان و فعالان اقتصادي با دولت در هفته‌هاي اخير تند و عصبي شده است. بازار ارز دچار عدم تعادل است و پيامدهاي عدم تعادل در بازار ياد شده بر ساير بازارها و حتي در دل يك بازار آسيب و دردسر درست كرده است. در چنين فضايي است كه دو موضوع جمع كردن ارز حاصل از صادرات بخش خصوصي و تامين نقدينگي محل برخورد با دولت شده است. 

دولت معتقد است صادركنندگان بايد ارز خود را در اتاق مبادلات ارزي و با قيمت تعيين شده در اين مركز عرضه كنند، اما صادركنندگان مي‌گويند ارز در اختيار آنها براي تبديل به ريال ارزش بيشتري دارد و اگر قرار باشد با قيمت‌هاي پايين‌تر از قيمت بازار، ارز خود را فروخته و كالاي جايگزين را با ارز آزاد خريداري كنند ادامه كارشان سخت خواهد شد. از طرف ديگر، توليدكنندگان بخش صنعت نيز از اينكه اولا ارز معتبر براي خريد حتي با قيمت آزاد در بازار نيست و ثانيا از عرضه ناكافي ارز در اتاق مبادلات ارزي گلايه دارند و مي‌گويند افزايش قيمت ارز نياز به نقدينگي آنها را افزايش داده است. اتاق بازرگاني، صنايع و معادن ايران روز چهارشنبه گردهمايي را براي كالبدشكافي موضوع نقدينگي با حضور 3 اقتصاددان، نايب رييس كميسيون اقتصادي مجلس، رييس اداره كل آمارهاي اقتصادي بانك مركزي و گروهي از اعضاي اتاق و مسوولان تشكل‌هاي صنعتي و اقتصادي برگزار كرد. در حالي كه محمد نهاونديان رييس اتاق ايران با تاخير به اين نشست آمده بود توضيح داد كه در نشست دولت وصادركنندگان براي تعيين تكليف ارز صادراتي حاضر بوده است و اسدالله عسگراولادي را كه با او به گردهمايي آمده بودند شاهد خود معرفي كرد.
خبرنگار ما در فرصت كوتاهي از اسدالله عسگراولادي پرسيد كه در نشست صادركنندگان با دولت چه تصميمي گرفته شد. اين بازرگان بانفوذ ايراني توضيح داد كه چند تصميم گرفته شد: اولين تصميم منتفي شدن پيمان سپاري بود كه يك رويداد خوب است. تصميم دوم اين بود كه ارز حاصل از صادرات در اختيار صادركنندگان مي‌ماند، اما به مرور و به تدريج در اتاق مبادلات ارزي عرضه مي‌شود و نكته سوم اين است كه ارز عرضه شده از طرف صادركنندگان با قيمت توافقي خواهد بود.
به گزارش خبرنگار ما در گردهمايي برگزار شده اتاق، ابتدا دكترحسين راغفر، دكترشاكري و دكتر زنوزي 3 اقتصاددان ايراني هركدام با تشريح وضع موجود، راهكارهاي پيشنهادي خود را براي برون رفت از وضع موجود در زمينه تامين نقدينگي ارائه كردند. راغفر محدود شدن توليد را يكي از دلايل رشد تورم معرفي و تاكيد كرد راه‌حل‌هاي كوتاه‌مدت براي برطرف كردن نقدينگي بخش توليد و كل مسائل اقتصاد كشور از جنس سياست خواهد بود، در بلندمدت اما بايد مبارزه با فساد در دستور كار قرار گيرد تا تورم مهار شود. 
دكترشاكري نيز نظارت شديدتر بانك مركزي بر فعاليت بانك‌هاي دولتي و خصوصي به منظور اجتناب از خلق اعتبار جعلي، جهت‌دهي مسير تسهيلات به سوي توليد و رسيدگي فوري به وام‌هاي معوق و پس گرفتن منابع بانكي از وام‌گيرندگان انحصاري را به مثابه برخي راه‌حل‌ها مورد توجه قرار داد.
علاج فوري
محمد نهاونديان رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران نيز در اين نشست گفت: تلاطم ارزي و جهش بي‌سابقه نرخ تورم و انتظارات تورمي شرايط ويژه‌اي را در سطح كلان اقتصاد و بخش توليد ايجاد كرده است كه رشد نقدينگي مورد نياز به برای چرخيدن توليد يكي از اين پيامدها است.
او تاكيد كرد: شمار قابل‌توجهي از بنگاه‌هاي توليدي نقدينگي موردنياز خود را تامين نكرده و توانايي اداره بنگاه‌ها را از دست داده‌اند. در صورت تداوم اين وضعيت وخيم تامين نقدينگي، كاهش توليد در كوتاه‌مدت حتمي است كه اين نيز به نوبه خود موجب غيراقتصادي شدن فعاليت شده و ممكن است به تعطيلي منجر شود. نهاونديان ادامه داد: از اتاق‌هاي استان‌ها خواسته بوديم وضع توليد را گزارش دهند. ارقام گزارش‌شده و تصويري كه ترسيم مي‌شود متاسفانه نگران‌كننده است. اگر سياست‌هاي ارزي كارآمدي تدوين مي‌شد و مديريت نرخ ارز صحيح بود كمكي به بنيه توليد بود، اما رشد جهش گونه نرخ ارز كه مديريت آن را سخت كرد كمكي به توليد نكرده است. رييس اتاق ايران خواستار اقدام جدي و فوري براي حل معضل نقدينگي بنگاه‌هاي توليدي شد و تاكيد كرد كه اين وضع به دولت بعدي نيز آسيب مي‌زند. نهاونديان تصريح كرد: لازم است تا دو هفته ديگر مساله و معضل نقدينگي بنگاه‌هاي توليدي حل شود.
محمدرضا پورابراهيمي، ‌نايب‌رييس كميسيون اقتصادي مجلس نيز در اين هم‌انديشي گفت: مي‌دانم كه دغدغه اصلي اتاق بازرگاني در وهله اول حل مشكلات واحدهاي اقتصادي به‌ويژه بنگاه‌هاي بخش خصوصي است. اين دغدغه هنگامي برطرف مي‌شود كه سياست‌هاي اقتصادي كلان واجد ثبات باشد كه سياست‌هاي ارزي و پولي در همين مسير قرار دارند. بانك مركزي اما متاسفانه به جاي تثبيت اوضاع و سياست‌ها از بازار آزاد تبعيت كرد كه پيدا شدن مشكل نقدينگي يكي از پيامدهاي چنين رفتاري است. اگر اين وضع كه تصميم‌هاي بانك مركزي هفتگي شده ادامه پيدا كند، مشكل نقدينگي در مرتبه پاييني از مشكلات بزرگ‌تر قرار مي‌گيرد. سياست‌هاي متناقض بانك مركزي راه استفاده از ساير بازارهاي تامين منابع را تنگ كرده است. جلوگيري از انتشار ابزارهاي مالي جديد توسط بانك مركزي با توسعه بازار سرمايه تناقض دارد.
او گفت: برخي محاسبه‌ها نشان مي‌دهد 18 ميليارد دلار به صورت اسكناس در دست مردم است و از چرخه اقتصادي كشور خارج شده است.
پورابراهيمي ادامه داد: اطلاعاتي داريم كه ارزش صادرات غير از نفت در 6 ماه اول امسال 21 ميليارد دلار است و با توجه به كاهش واردات مي‌توان نيازهاي ارزي را مديريت كرد، اما بي‌تدبيري مانع از اين كار شده است. افزايش نرخ ارز موجب تقاضاي ارز و سفته‌بازي در اين بازار شده و اين را به خوبي مي‌توان مشاهده كرد. پيشنهاد مجلس اين است كه بورس ارز راه‌اندازي و براي تعيين قيمت ارز سازوكاري تدارك ديده شود كه صادركنندگان تمايل به عرضه ارز خود داشته باشند. 
نقدينگي و بنگاه‌ها
پدرام سلطاني نايب‌رييس اتاق بازرگاني ايران نيز در سخنان كوتاهي يادآور شد نظام تامين منابع مالي براي توليد مختل شده است. بانك‌ها و بازار سرمايه توانايي پاسخگويي به نياز توليد به نقدینگی را ندارند و جذب سرمايه خارجي نيز به دلايل گوناگون ناممكن شده است.
سلطاني ادامه داد: مي‌توان دست‌كم براي مسائل ارزي وضعيت ويژه اعلام كرد و اگر شرايط مناسب شود نيز چيزي از دست نمي‌دهيم.
محمد مروج حسيني رييس هيات‌مديره صنايع نساجي نيز در اين نشست گفت: متاسفانه بيش از 80 درصد واحدهاي فعال در صنعت نساجي به دليل ناتواني در تامين نقدينگي متوقف شده‌اند. آن دسته از واحدهايي كه مي‌توانند يا توانسته‌اند مواد اوليه تامين كنند نيز معتقدند فروش اين مواد در بازار سودآوري بالاتري نسبت به توليد دارد. همه نهادهاي حاكم بايد به گونه‌اي تصميم بگيرند كه توليد بيشتر از اين آسيب نبيند.
مروج حسيني تصريح كرد: در حالي كه بيش از يك ماه از فعاليت اتاق مبادلات ارزي سپري شده است گرفتن ارز براي صنعت نساجي ناممكن بوده است. برخي از كساني كه ريال به اتاق مبادلات ارزي برده و به بانك‌ها معرفي شده‌اند با پاسخ منفي مواجه شده‌اند و حتي نمي‌توانند ريال خود را پس بگيرند.
احمدي يكي از فعالان صنعت سلولزي و بهداشتي نيز گفت: مي‌گويند يك ميليارد دلار گشايش اعتبار ارزي در اتاق مبادلات ارزي صورت گرفته است اما واحدهاي فعال در اين صنعت هنوز دلاري نگرفته‌اند. بايد معلوم شود اين يك ميليارد دلار به كدام صنايع و بنگاه‌ها داده شده است.
وي افزود: مشكلات پرشمار از جمله مشكل تامين نقدينگي موجب تعطيلی 85 تا 90 درصد بنگاه‌ها در شهر صنعتي اشتهارد شده است. تقسيط بدهي كارخانه‌ها نيز در بانك‌ها به مشكل تبديل شده است و بانك‌ها در مسير اين راه‌حل کم کاری مي‌كنند. 

 

 

 

کد مطلب: 169266
پاسخ مدیرعامل بورس کالا به اظهارات وزیر صنعت: کلید حل گرانی در دستان شماست
تاریخ انتشار : جمعه ۵ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۴۶
مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران گفت: راه‌حل و کلید معضل گرانی محصولات پتروشیمی و فولادی و مدیریت عرضه و تقاضا در بازار این محصولات، در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت و در دستان مسؤول محترم این وزارتخانه است.

حسین پناهیان در گفت و گو با فارس، در پاسخ به اظهارات مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با توجه به شرایط حاکم بر بازار محصولات پتروشیمی و فولادی مسائل این بازارها را باید به دو بخش تقسیم کرد، اول اینکه در بخش تقاضا وزارت صنعت، معدن و تجارت سایتی را به نام بهین‌یاب طراحی نموده و کلیه خریداران محصولات پتروشیمی از طریق این سایت به بورس کالا معرفی می‌شوند که شامل افرادی هستند که دارای پروانه بهره‌برداری می‌باشند.

وی گفت: این سایت بالغ بر یک سال است که فعال شده و کلیه خریداران محصولات پتروشیمی از طریق وزارت مذکور به بورس کالا معرفی می‌شود و لذا انتظار می‌رود که وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور متعادل نمودن بخش تقاضا در بازار، نظارت و کنترل بیشتر و دقیق‌تری را بر متقاضیان ورود به این سایت داشته باشد.پناهیان اظهار داشت: البته جسته و گریخته اخباری به ما می‌رسد که بعضی از شرکت‌های دارای پروانه عملا غیرفعال هستند یا اصالت لازم را ندارند کما اینکه از بررسی‌های سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان نیز مواردی دال بر تعیین این موضوع به مراجع ذیربط جهت غیر فعال شدن کد معاملاتی آنها قبلا اعلام شده است.

وی تأکید کرد: لذا انتظار داریم که در شرایط جاری وزارت مذکور در اقدامی عاجل و ضربتی پالایش ویژه‌ای را روی متقاضیان ورود به این سایت مجددا داشته باشد تا تنها مصرف‌کنندگان نهایی و واقعی محصولات پتروشیمی امکان ورود به این سایت و خرید از بورس کالا را داشته باشند و مواردی را نیز که تاکنون توسط این سایت از بورس کالا محصولات پتروشیمی را خریداری نموده‌اند، سازمان حمایت بررسی‌ها و نظارت‌های دقیق‌تر و جامع‌تری در مورد خریدهای قبلی و نحوه مصارف آنها به عمل آورد کما اینکه آمار کلیه خریدها از بورس کالا قبلا در اختیار این سازمان و سایر دستگاه‌های نظارتی قرار گرفته است.

مدیرعامل بورس کالای ایران بخش دوم موضوع را سمت عرضه بازار دانست و گفت: در سمت عرضه نیز با عنایت به مصوبه ستاد هدفمند نمودن یارانه‌ها کلیه شرکت‌های پتروشیمی دولتی و خصوصی موظف به عرضه کلیه تولیدات خود در بورس کالا می‌باشند که اگر این اتفاق تاکنون رخ داده بود با افزایش حجم عرضه و فراوانی آن شاهد تعادل در بازار و کشف قیمت‌های واقعی‌تر و دقیق‌تر می‌بودیم.

وی گفت: اما برخلاف مصوبه مذکور عمده شرکت‌های پتروشیمی محصولات خود را به صورت کامل در بورس کالا عرضه نکرده‌اند که این امر بر التهاب بازار در سمت عرضه افزوده است به گونه‌ای که به طور متوسط حدود 30 درصد از محصولات شرکت‌های پتروشیمی در بورس کالا عرضه شده است.پناهیان اظهار داشت: طبیعتا این عدم تعادل در عرضه و تقاضا مشکلات متعددی را برای بورس کالا ایجاد نموده است علاوه بر اینکه از تیرماه سال جاری روند نزولی عرضه توسط شرکت‌های پتروشیمی شدت بیشتری پیدا کرده است و این افزایش عدم تعادل موجب مسائل و مشکلاتی در فرآیند کشف قیمت در بورس کالا گردیده است.

وی تأکید کرد: در این خصوص بورس کالا مکاتبات متعددی را با مراجعه ذیربط در خصوص ضرورت افزایش عرضه با سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان داشته است که در این شرایط انتظار می‌رود وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق دولت پیگیری‌های لازم را به عمل آورند تا شرکت‌های پتروشیمی که تاکنون محصولات خود را در بورس کالا عرضه ننموده‌اند یا آن را کاهش داده‌اند، ملزم به عرضه بیشتر محصولات خود در بورس کالا شوند ضمن اینکه سازمان حمایت نیز نظارت‌های بیشتر و کنترل‌های دقیق‌تری را برای مراحل بعد از آن می‌بایست به عمل آورد.

پناهیان گفت: بنابر مصوبه ستاد هدفمندی یارانه‌ها، شرکت ملی صنایع پتروشیمی موظف به واردات کالاهایی که در کشور برای آنها کمبود وجود دارد بوده است تا بتواند محدودیت‌های بخش عرضه را برای ایجاد تعادل در بازار و کنترل قیمت‌ها برطرف نماید اما این موضوع اتفاق نیفتاده و خود مزید بر علت شده است.

وی گفت: خوشبختانه هفته گذشته نیز طی جلسه‌ای در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی که با حضور کلیه دست‌اندرکاران از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت‌های پتروشیمی و عمده مصرف‌کنندگان پایین‌دستی و سایر نهادهای ذیربط برگزار شد جمع‌بندی و پیشنهادات مناسبی مطرح گردید که امیدواریم شاهد تسریع در تصویب آن پیشنهادات و عملیاتی شدن آنها باشیم.مدیرعامل بورس کالای ایران سپس به بحث درباره بازار فولاد اشاره کرد و گفت: کلیه تصمیمات مربوط به بازار محصولات فولادی توسط ستاد فولاد کشور که متولی آن وزارت صنعت، معدن و تجارت است اتخاذ شده است.

به گفته وی، علاوه بر اینکه بورس کالا به عنوان یکی از اعضای آن ستاد در جلسات حضور داشته است لذا در صورتی که در خصوص عرضه و تقاضای محصولات فولادی نقطه نظراتی وجود دارد وزارت مذکور به شرکت‌های تولید‌کننده محصولات فولادی که عمدتا تحت مدیریت آن وزارتخانه هستند می‌تواند تکلیف نماید که کالاهای خود را با قیمت پایه پایین‌تر و حتی ارزان‌تر بفروشند زیرا قیمت پایه در کلیه محصولات اعم از پتروشیمی و فولادی توسط عرضه‌کنندگان تعیین می‌گردد و در بسیاری از موارد عرضه‌کنندگان با افزایش عرضه مانع افزایش قیمت شده‌اند در عین حال بورس کالا آمادگی خود را برای همکاری بیشتر در خصوص موارد ذکر شده اعلام می‌نماید.

پناهیان تأکید کرد: اگر ساختار و مکانیزم بورس کالا نبود به نظر می‌رسد اتفاق‌های شدیدتر و وخیم‌تری در این بازارها رخ می‌داد زیرا کلیه معاملات در بورس به صورت شفاف توسط نهادهای ذیربط قابل نظارت و ردیابی می‌باشد و در همین راستا کلیه اطلاعات مربوط به معاملات واحدهای فولادسازی و خریداران این محصولات در بورس کالا به طور مستقیم در اختیار سازمان حمایت قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: البته آقای دکتر غضنفری وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت هم در اظهارات خود اشاره کرده‌اند که مشکل اصلی بازار محصولات پتروشیمی و فولادی ناشی از مسائلی از جمله نرخ ارز و نوسانات آن، مشکلات گشایش LC و پرداخت‌های آن که به قول ایشان به جای 10 درصد تا 120 و حتی 130 درصد می‌باشد بر قیمت تمام شده محصولات اثر مستقیم گذاشته است، ضمن آنکه علاوه بر محدودیت واردات و کاهش آن طی 6 ماهه اخیر، شرکت‌های تولید‌کننده محصولات پتروشیمی و فولادی صادرات قابل توجهی نیز در ماه‌های اخیر داشتند که این کاهش واردات و افزایش صادرات کمبود کالا در بازار داخل را تشدید نموده است.

پناهیان تأکید کرد: با توجه به توضیحات یاد شده در واقع بورس کالای ایران هیچ نقشی در نوسانات عرضه و تقاضا در بازار و به تبع آن افزایش قیمت و گرانی نداشته و ندارد و تنها یک بازار قانونمند، شفاف، قابل نظارت و ردیابی برای کمک به کلیه دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان حمایت به منظور مدیریت عرضه و تقاضا در بازار و به تبع آن کنترل قیمت محصولات می‌باشد. طبیعتا در چنین شرایطی رفتار مناسب سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان می‌تواند موجب تعادل در بازار و اصلاح قیمت‌ها شود.

مدیرعامل بورس کالای ایران در خاتمه تأکید کرد: این بورس آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری مناسب در چارچوب قوانین و مقررات به منظور کمک به ایجاد تعادل در بازار محصولات پتروشیمی و فولادی اعلام می‌نماید.
مدیرعامل تجهیزات پزشکی هلال‌احمر:

4ماه است نتوانسته‌ایم حتی یک ریال ارز مرجع تهیه کنیم

وی افزود: لازم است به نیازهای ارزی دارو و مواداولیه توجه ویژه‌ای شود. اکنون در تنگنای جدی قرار داریم.

مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌احمر با بیان اینکه چهار ماه است نتوانسته‌ایم حتی یک ریال ارز مرجع تهیه کنیم، گفت: تاخیر در تامین ارز تولید دارو را با مشکل مواجه می‌کند.

به گزارش قدس انلاین به نقل از (ایسنا)، دکتر محمد خادم علیزاده در مراسم افتتاح خطوط جدید تولید در شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌احمر ایران (سها) گفت: هلال ایران بزرگترین شرکت تولیدات تجهیزات پزشکی در ایران و خاورمیانه است.

وی با اشاره به تولید تجهیزات یک بار مصرف پزشکی شامل صافی‌های دیالیز، انواع سرنگ‌های یک بار مصرف، ست‌های دیالیز، ست‌های خونگیری و ... ادامه داد: شرکت سها سال 1370 توسط مرحوم دکتر دستجردی پدر وزیر بهداشت بنا نهاده شد و با پیگیری‌های وزیر بهداشت این شرکت اکنون به جایی رسیده که 800 تن پرسنل در سه شیفت فعالیت شبانه روزی دارند.

وی ادامه داد: با وجود مشکلات متعددی که در تهیه مواد اولیه و ارز مورد نیاز داریم اما حتی یک لحظه تولید را متوقف نکرده ایم. فشارهای متعددی بر ما وارد می‌شود و قیمت‌ها را تغییر می‌دهد اما با این وجود تا به امروز حتی یک ریال هم در قیمت تولیدات خود اضافه نکرده‌ایم چرا که معتقدیم هلال‌احمر باید در خدمت آحاد مردم جامعه باشد.

علیزاده با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی افزود: مهمترین تولید ما صافی دیالیز در نوع است با توجه به نیاز بیماران، صافی‌های مورد نیاز در دو طیف کودکان و بزرگسالان تولید می‌شود. سطح فراگیری صافی‌های هلال‌احمر ایران بیشتر از صافی‌های دیگر است.

وی با اشاره به اخذ استانداردهای مختلف از جمله CE اروپا ادامه داد: حدود 18 محصول در شرکت تجهیزات پزشکی سها تولید می‌شود در زمینه مصرف سرنگ در کشور باید گفت: سالانه تقریبا حدود 700 میلیون سرنگ نیاز داریم در شش ماه نخست امسال سها 121 میلیون عدد سرنگ تولید کرده است که این میزان در شش ماه دوم افزایش می‌یابد.

وی گفت: به دلیل تحریم‌ها دو شیوه مدیریت و همچنین کنترل تولید را پیش گرفته‌ایم اگر درهای کشور به روی مواداولیه بسته شود تا دو سال می‌توانیم سرنگ مورد نیاز کشور را تامین کنیم. اکنون در انبارهایمان بیش از 100 میلیون سرنگ و همچنین بیش از 250 میلیون مواداولیه داریم.

وی با اشاره به نیاز سالیانه صافی دیالیز و دیگر ملزومات پزشکی یک بار مصرف در کشور گفت: چهار ماه است که نتوانسته‌ایم حتی یک ریال ارز مرجع تهیه کنیم. برخی بانک‌ها همکاری لازم را ندارند و هزینه جانبی بر ما تحمیل می‌کنند.

وی با اشاره به تولید آنژیوکت در شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌احمر ایران ادامه داد: بخش مهمی از نیاز آنژیوکت به کشور وارد می‌شود قول داده‌ایم تا پایان امسال هشت میلیون عدد آنژیوکت تحویل مراکز درمانی دهیم. سال آینده نیز این رقم به 20 میلیون عدد افزایش می‌یابد.

علیزاده با صادرات محصولات شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌احمر ایران اشاره کرد و افزود: محصولات ما مشتاقان زیادی در خارج از کشور دارد اما امسال غیر از صادرات سرنگ، صادرات محصول دیگری را تقبل نمی‌کنیم چرا که نیاز داخل کشور مهمتر است. هر چند که صادرات ارزآوری زیادی دارد.

وی در ادامه افزود: تاخیر در تامین ارز، برنامه های تولید را با مشکل مواجه می‌کند. اخذ دستمزدهای بالا، مالیات، عوارض و مطالبات گمرکی ما را اذیت می‌کند. این موضوع نیازمند همت دولت است تا مشکلات تولید حل شود.

وی در ادامه خواستار تشکیل کارگروهی میان وزارت بهداشت و با تولیدکنندگان شد.

در ادامه رستمی دبیرکل جمعیت هلال‌احمر ایران نیز با اشاره به هشت سال دفاع مقدس گفت: در این هشت سال با بداخلاقی‌های جهانی روبرو بودیم و احساسم آن است که جمعیت هلال‌احمر بازوی توانمندی برای وزارت بهداشت بوده است. وزارت بهداشت با در نظر گرفتن این سوابق بررسی کند که هلال‌احمر چگونه می‌تواند امروز هم کمک کند. اکنون با جنگ اقتصادی روبرو هستیم و باید فاصله‌ها را با یکدیگر کوتاه کرده و در کنار هم باشیم. آماده‌ایم به عنوان معین دولت و وزارت بهداشت در این دوره نیز خود ایثار نشان دهیم.

وی افزود: لازم است به نیازهای ارزی دارو و مواداولیه توجه ویژه‌ای شود. اکنون در تنگنای جدی قرار داریم.

رستمی افزود: دولت با تمام وجود جهاد می‌کند و ما مجریان این جهاد هستیم. احساس می‌کنم تحریم‌ها در حال نشان دادن اثر خود بر داروهای تک نسخه‌ای و کمیاب است، هر چند که شک ندارم از این بحران عبور می‌کنیم. لازم است با هم و در کنار هم یک حلقه را تشکیل دهیم. بر این اساس تشکیل کارگروهی میان وزارت بهداشت و جمعیت هلال‌احمر بسیار موثر خواهد بود

 

 


ارسال نظر در " خبر "

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی